
Сред народа битува схващането, че виното става все по-добро с времето. Мъдростта на българина ни учи, че в дъбовите бъчви виното приема прекрасен аромат от широколистния дървен материал. А и че младото вино е лудо и сладко, а старото горчиво, както се пее и в песните.
Но защо виното става все по-хубаво с възрастта? Доказано ли е научно, че то има свойствата да подобрява вкусовите си качества с увеличаване на години? На тези въпроси ще се спрем в следващите редове.
Откритието на Луи Пастьор
Наполеон заповядва на великия учен Луи Пастьор, на когото днес е кръстен методът за пастьоризация на млякото, да изследва защо френското вино вкисва бързо. Пастьор се залавя със задачата и скоро има резултат. Кислородът, с който има досег виното в големи количества, при прехвърлянето му от една бъчва в друга и при съхранението му в бъчва с големи процепи, е причината за развалянето на виното.
Пастьор достига до извода, че досегът с кислорода, причинява развиването на бактерии във виното и затова то бързо вкисва. Но легендата във френската наука разбира, че в малки количества кислородът е полезен за напитката от ферментирало грозде.
Същност на винената ферментация
Пастьор разбира една много съществена истина, че въздухът в бутилките вино, под тапата, помага на виното да става все по-добро. В малки количества кислородът е полезен за гроздовата напитка, тъй като помага да протичат химични съединения в течността, фенолите да образуват съединения помежду си и пр.
В бъчвите, също трябва да има малко празно пространство, заето от въздух, но не прекалено, за да не се развият изследваните от френския учен бактерии. Ако бъчвата се препълни, виното също вкисва. Разваля се, защото не може да ферментира.
Сладостта на виното
Науката доказва, че когато отлежава, виното става по-светло и неговата естествена горчивина отслабва. От къде тогава идва информацията за старото горчиво вино?
Горчивината, която усещаме, е следствие на химичните реакции, които протичат във виното. От това как е отлежало едно вино и какво грозде е използвано за производството му, зависи колко е сладко или горчиво то.
Като цяло младите вина ни се струват по-сладки, защото са с висока захарност и нямат плътния вкус на по-отлежалите.
Виното на Шато Копса
Ние сме запознати с всички процеси, през които трябва да премине виното, за да стане добро и пивко. Предлагаме богата гама от бели и червени вина, розе, под марката „Зейла“, които покриват вкусовете на ценителите и оставят приятното усещането за изпита глътка сладост.
Нашите вина са фини, изтънчени и подходяща комбинация с различни ястия.
Червените вина на Шато Копса
Нашите червени вина са класическите Мерло и Каберне Совиньон, а също и Кюве руж. Предлагаме и бутилки от вида 5VE, които съдържат напитка, съчетаваща сортовете Каберне Совиньон, Каберне Фран и Сира. Вкусът на 5VE е завладяващ и с доминация на горски плодове.
Белите вина на Шато Копса
Произвеждаме бели вина шардоне, совиньон блан, също селекция от бели сортове грозде и Роуз Вели мискет.
Роуз Вели мискет е създадено от българския сорт мискет. Чрез специален подход към лозята от сорта Шато Копса успя да създаде вино с аромати от Балкана и Розовата долина.
Вино Розе на Шато Copsa
Предлагаме два вида вино розе на своите клиенти – Анджелика Розе и Зейла Розе. И двата вида са с изключителен характер и прекрасни качества.
Съвременните тенденции на пазара на вино
Днес високата консумация на вино налага бързата ферментация на тази напитка в заводите и шатата, в които се произвежда. Повечето вина, които се произвеждат на пазара, са отлежали около 1-2 години, дори по 8-10 месеца. А, за да разберете повече за това кои храни ферментират, посете този блог за здравословна храна.
Тези вина са най-разпространени и се отличават със сладост, добър вкус и по-ненатрапчив характер от по-тежките и стари вина.
С вкусни ребърца, пуйка с кисело зеле за празниците или традиционни немски наденички, чаша вино в ресторанта, е задължителен елемент от всеки обяд или вечеря навън.