Всеки е виждал как хората около него завъртат чашата с вино, помирисват и после отпиват. Но това не е всичко. Дегустацията на вино е наука сама по себе си и както всяка една наука, изисква знание. Ние ще отвoрим вратите към света на виното и ще споделим с Вас някои от основните трикове, които професионалистите използват. Четейки по-долу, ще разберете кои са и 3-те основни етапа при дегустация.
СТЪПКА 1 ПРИ ДЕГУСТАЦИЯ НА ВИНО: ОГЛЕДАЙТЕ ЦВЕТОВЕТЕ И УСЕТЕТЕ АРОМАТА!
Виното е пред Вас. Налейте до средата на широката част на чашата и винаги я дръжте за столчето, за да не я загрявате с ръката си. Първата стъпка е да направите мислена характеристика на цвета и плътността на виното. Насочете чашата срещу бял лист хартия, за да имате празно платно и по-лесно да определите нюанса на течността. Например, при белите вина, когато цветът е по-светъл, това означава, че са по-леки. При червените вина, по-старите имат по-светъл, керемиден цвят. Виното трябва да е бистро. Мътните вина са индикатор за дефект, но не се бъркайте с утайката на дъното на бутилката.
След като сме определили нюансите, идва ред на аромата. Помиришете виното, веднага след като сте го налели, или с други думи, възползвайте се от информацията , която може да Ви донесе „първият нос“. След това, непременно завъртете леко течността и помиришете втори път. След завъртане, виното се аерира и процесът на изпарение на алкохол се ускорява, което ни позволява да усетим аромата му още по-добре. Вдишайте дълбоко! Тук оставете сетивата да Ви водят. Доста често, ароматът който ще усетите от първото вдишване и този от второто вдишване, след като сте завъртели чашата, се различават, за това е важно да направите и двете и после да сравните.
Ароматите се делят на първични (плодови и флорални), вторични, които зависят от това къде е отлежало виното (дъб, дим, мая, кокос и т.н) и третични, които са свързани с процеса на отлежаване или по-точно окисление или редукция (гъби, мед, кафе, шоколад и т.н)
СТЪПКА 2 В ДЕГУСТАЦИЯТА НА ВИНО: ОТПИЙТЕ, ЗАДРЪЖТЕ И ПРЕГЛЪТНЕТЕ!
Трета, и може би най-важна стъпка, е оценката на самия вкус. Отпийте и задръжте виното в устата си. Сигурно се чудите защо при дегустация на вино, след като са отпили хората издават странен звук с устата си. Това е защото поемат тънка струя кислород. Да, точно така, вдишват докато задържат виното. Кислородът помага за по-интензивен вкус и топлината в устата Ви освобождава ароматите на виното.
Четирите основни фактора са сладост, киселинност, танини (фенолни съединения, намиращи се в ципата на гроздето) и алкохол. Различните комбинации водят до различни вкусове. Например: високо ниво на алкохол води до „топлото, сгряващо чувство“, киселинността определя свежестта, а танини се отнася до горчивината на виното.
Ако вкусът и мирисът кореспондират, това означава, че е виното е хармонично и балансирано. Все пак, ако не успеете да определите вкуса от първата глътка, не се притеснявайте. Някои вина изискват повече време, за да освободят аромата си. По време на дегустация обикновено пробваме повече вина, поради тази причина някои сомелиери не преглъщат отпитото вино, за което можете да научите повече тук.
СТЪПКА 3 ВЪВ ВИНЕНАТА ДЕГУСТАЦИЯ: ОЦЕНЕТЕ!
Последна стъпка е самата оценка. Тя зависи от всички изброени по-горе фактори и как те се балансират. Най-важното е, че оценката се дава накрая. По време на дегустация също е добре да запазите мълчание. Оценяване и коментиране по време на процеса може да обърка сетивата и да повлияе на мнението Ви.
Разбира се, за непрофесионалисти, разграничаването на личните предпочитания и обективната оценка е доста трудно. Това изисква много опит и познание в сферата. Но ако сте любител на виното, грешни отговори при дегустиране, няма. Важното е да се забавлявате и да бъдете уверени. Светът на виното е пълен със загадки, които чакат да бъдат открити.
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ЗА ДЕГУСТАЦИЯ
Опитайте се да търсите вкусовете по време на дегустация. Пробвайте да намажете устата си с по-голяма глътка вино, последвана от няколко по-малки глътки, така че да можете да изолирате и да изберете аромати. Фокусирайте се върху един вкус наведнъж. Винаги мислете от широко базирани вкусове към по-специфични, т.е. общите “черни плодове” или “червени плодове” към по-специфичните, “тъмна слива, печена черница”.
Подобрете своите дегустационни умения по-бързо: Сравняването на различни вина в една и съща обстановка ще ви помогне да подобрите небцето си по-бързо, а също така прави винените аромати по-очевидни.
Претоварени с аромати? Неутрализирайте носа си, като подушите кафе.
В Шато Копса предлагаме богато разнообразие от вина. Разгледайте отбраните вина на винарската изба